marți, 26 iulie 2011

INTERESELE ADMINISTRAȚIEI PUBLICE UNPR-ISTE ÎN SECTORUL 2


Primăria Sectorului 2 anunţă chiar pe site-ul oficial organizarea de concursuri pentru ocuparea unor funcţii publice de execuţie “temporar vacante”. Acest lucru ridică numeroase suspiciuni şi demonstrează încă o dată că actuala administraţie locală sau centrală nu face nimic altceva decât să răspundă unor comenzi politice prin scoaterea la concurs a unor posturi de execuţie publică pentru a satisface interesele clientelei politice. Liberalii din Sectorul 2 consideră că această situație este încă o dovadă de sfidare a opiniei publice prin prisma faptului că în Sectorul 2, locurile fruntaşe, în ceea ce priveşte problematica specifică nerezolvată de administrația publică locală, sunt ocupate de sărăcie, şomaj şi calitatea serviciilor publice prestate de către instituţiile publice. Liberalii consideră că aceste angajări nu fac nimic altceva decât să satisfacă dorința de UNPR-izare a Sectorului 2. Astfel, PNL Sector 2 solicită primarului Neculai Onțanu să explice public de ce se fac angajări în sistemul administraţiei locale, de unde există resurse pentru acestea și de ce legislația adoptată chiar de către actualul guvern a devenit facultativă, fiind încălcată în funcție de interesele diverşilor reprezentanţi ai coaliţiei aflate la putere.

luni, 25 iulie 2011

Institutiile lui Boc nu simt criza nici acum


La Ministerul Mediului și Pădurilor se organizează concursuri pentru posturi de consilieri, la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării rurale se angajează un director general și trei șefi serviciu, iar la Ministerul Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri se caută consilieri și experți. Conform unui comunicat transmis de PNL, in administrația locală cifrele ridică și mai multe semne de întrebare, dat fiind că guvernul va aviza ocuparea a peste 700 de posturi, în principal în localități conduse de primari PDL. "Probabil că printre contractele de muncă nou semnate, pe care Emil Boc le va prezenta cu mare fast în perioada următoare, din seria „marilor realizări” ale guvernului, se vor numără și cele aferente angajărilor de mai sus. Partidul Național Liberal consideră această situație încă o dovadă de sfidare a opiniei publice, a celor care și-au văzut salariile tăiate cu 25% sau au rămas fără un loc de muncă. PNL solicită premierului Emil Boc să explice public de ce se fac angajări în sistemul de stat, de unde există resurse pentru acestea și de ce legislația adoptată chiar de guvernul pe care-l conduce a devenit facultativă, fiind încălcată în funcție de interesele puterii.

Fostul pedelist Octavian Bot sare la gatul lui Tokes


Declaraţiile iresponsabile ale eurodeputatului Tőkés László se adaugă unui lung şir de aberaţii şi obrăznicii emanate în timp de acesta, este de parere liberalul Octavian Bot. Tőkés declara zilele trecute că în zonele locuite de maghiarii din România se poartă o politică de “românizare” prin construirea de biserici ortodoxe, în acest mod continuându-se colonizarea ortodoxă a Transilvaniei. Pentru orice om întreg la minte, pentru orice creştin, şi cu atât mai mult, pentru un pretins slujitor al lui Dumnezeu, o asemenea afirmaţie este nu numai lipsită de sens, ci chiar un păcat. Ridicarea unei biserici, indiferent de confesiune, ar trebui să fie un prilej de bucurie pentru un creştin. Cine îşi poate imagina că dacă se construieşte o biserică ortodoxă într-o zonă unde maghiarii sunt majoritari, aceştia îşi vor schimba religia, adică vor deveni ortodocşi. Dacă se construieşte o asemenea biserică, aceasta se construieşte, eventual, pentru românii minoritari şi nicidecum cu scopul de a atrage maghiarii la ortodoxism. Halal logică, domnule Tőkés! Într-o Europă fără frontiere, Tőkés László readuce în discuţie problema Trianonului, pretinzând “în schimbul teritoriului pierdut, dreptul la autodeterminare şi orice formă de autonomie”. Mai mult, Tőkés are neobrăzarea să pretindă românilor să-şi ceară scuze pentru aşa-zisele teritorii pierdute. Eurodeputatul este susţinut în declaraţiile sale aberante de premierul Ungariei, Orban Viktor, dar şi de alţi demnitari de la Budapesta. Tăcerea vinovată a partidului de guvernământ, PDL, care a votat pentru alegerea lui Tőkés ca vicepreşedinte al Parlamentului European, este o dovadă de dezinteres faţă de propriul popor şi o confirmare a duplicităţii partidului lui Băsescu şi Boc. Pretenţia PDL că reprezintă dreapta românească apare din nou ca o glumă proastă, marca Traian Băsescu.

miercuri, 29 iunie 2011

Bani de la Blidar pentru nelinistea Ancai Boagiu


180.000 de euro - adica 15.000 lunar plateste Valer Blidar catre agentia de publicitate (S.C Trans World Bussiness S.R.L.) a ziarului online Cotidianul condus de Cornel Nistorescu pentru a o pune la punct pe Anca Boagiu si pentru a forta oprirea controlului efectuat de corpul de control al ministerului transporturilor la CFR Calatori, unde s-ar putea descoperi nereguli la incheierea contractelor de achizitii facute in ultimii cinci ani. Valorea contractelor incheiate de firmele patronate de Valer Blidar cu CFR Calatori depasesc cu mult suma de un miliard de euro, iar profitul este directionat catre Banca Comerciala Feroviara unde el detine controlul absolut, incalcand atat normele de functionare impuse de BNR cat si reglementarile internationale cu privire la transparenta actiunilor detinute de proprietari la bancile comerciale.

marți, 28 iunie 2011

In PNL se canta rock alternativ


Aura Pohoata(foto facebook), consiliera a lui Crin Antonescu, ar putea deschide concertul trupei Bon Jovi de la Bucureşti, de pe 10 iulie. Pohoata este solista formatiei Stillborn, o trupa de rock alternativ din Bucuresti, infiintata in 2009. Trupa s-a inscris la concursul organizat de Rock Fm în urma căruia ar urma să fie desemnată formaţia care ar urma să cânte în deschiderea concertului Bon Jovi.
Aura Pohoaţă are 25 de ani, a mai cântat în trupele Hora, Yana şi chiK-go. În 2009 a fost pe lista PNL pentru un scaun de europarlamentar. În trupă mai cântă: Mihai Dănciulescu - chitară, Theodor Botezatu - chitară, Robert Munean - bass, Cătălin Gurău – tobe.

Atac la imaginea lui Basescu


Fapt fără precedent în România.Directorul General al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor chestor IOAN BĂLA îl premiază la data de 28.06.2011, la sediul central din Maria Ghiculeasa nr .47 pe vicepreşedintele Federatiei Sindicale din Administratia Natională a penitenciarelor, lider al sindicatului Solidaritatea 2004 din penitenciarul Tg Jiu, agent Florin Şchiopu cu titlul de SINDICALISTUL ANULUI. Acest domn Florin Şchiopu este adjunctul lui Sorin Dumitraşcu organizatorul actiunii din Modrogan de aruncare a caschetelor şi împreună cu care a participat la mitingul din Bucureşti din octombrie 2010 unde au strigat ,,Ieşi afară,javră ordinară". Ne intrebam cum a fost posibil ca un om care a scandat lozinci dure împotriva Preşedintelui României si care l-a invitat pe Emil Boc să intre la puscărie, sa fie astfel premiat. Ne intrebam daca numirea facuta de BĂLA IOAN - chestor a fost facuta cu stirea tuturor. Si se mai mira pedelistii ca scad in sondaje peste noapte. Nu trebuie ignorata nici satisfactia pe care o au acum cei de la USL cand vad ca sindicalistii sustinuti de ei impotriva PDL si a lui Basescu, sunt premiati de oamenii PDL din institutiile statului. Oare secretarul de stat Radu Ragea din Ministerul Justitiei a fost de acord cu aceasta premiere? Premiantul Schiopu Florin este sustinut de directorul BĂLĂ CONSTANTIN ,imputernicit de 16 luni la penitenciarul Tg Jiu, după ce a fost destituit în cazul Gorbunov, iar în prezent este audiat de DNA.

miercuri, 1 iunie 2011

S-au desemnat membrii BEC pentru referendumul privind Legea Capitalei


Biroul Electoral de Circumscriptie al Municipiului Bucuresti s-a constituit in data de 26 mai 2011 si are urmatoarea componenta: Presedinte: Loredana Cristiana COLTAN secondat de Dan POPESCU – PDL; Ioan GÂF-DEAC – PNG-CD; Bogdan Mihai MARIN – PRM; Janina Mirela SITARU – PSD si Mihail Marius BĂLĂȘESCU – PNL. Dupa constituire a fost aprobat regulamentul cu privire la desfasurarea referendumului, precum si programul calendaristic. De asemenea, Biroul Electoral Municipal a adoptat hotararea cu privire la aprobarea modelului celor 2 buletine de vot, cate unul pentru fiecare
intrebare. Biroul functioneaza la Palatul Copiilor, la adresa din bulevardul
Tineretului nr.8-10, Sector 4, Bucuresti - (intrarea din spate). Purtatorul de cuvant al BEM este PNG-istul Ioan Gaf– Deac.

luni, 30 mai 2011

Viata lui Crin bantuita de spionii lui Traian


Crin Antonescu ne-a obisnuit in ultima vreme cu declaratii dintre cele mai belicoase si cu un discurs fara consistenta. Astazi si-a facut iarasi iesirea la interval anuntandu-ne ca presedintele Traian Basescu ii face viata grea, lui si apropiatilor. Antonescu uita probabil faptul ca este o piesa mult prea neinsemnata in ceea ce inseamna lupta politica din care el a iesit perdant cam de fiecare data. Intrebat de ziaristi daca ii merge mai bine, Antonescu a dat un raspuns din care fiecare intelege ce vrea sau ce poate. "Dacă trebuie să definim ce înseamnă aţi merge mai bine, dacă este vorba de statutul material, că de obicei lumea se gândeşte când este vorba de mers bine la bani, la bani la proprietăţi la alte lucruri pot spune că sunt aproximativ în aceeaşi situaţie, vreau să spun ca ordin de mărime sau ca ordin de plasare pe o scală a averilor sau scală socială. Îmi merge mai bine, în sensul că, după nişte ani de zile, după o carieră politică aşa cum a fost ea am o poziţie importantă de preşedinte al unui partid, şi în sensul acesta am nişte avantaje de comunicare, nişte avantaje de autoritate, pot să fac mult mai mult decât puteam ca tânăr deputat din ceea ce înseamnă proiectul meu politic. Îmi merge mai rău şi cred că ne merge tuturor mai rău, pentru că regimul democratic din România, atât cât este el s-a degradat grav. Cu alte cuvinte, dacă în 1992 puteam să spun absolut tot ceea ce credeam eu despre preşedintele de atunci al ţării sau despre primul –ministru de atunci al ţării şi nu stătea nimeni să îmi asculte telefoanele, să îmi pândească rudele, să ameninţe pe mine direct sau indirect pe apropiaţi , astăzi acest lucru se întâmplă şi se întâmplă nu numai cu mine ci cu toţi aceeia care nu sunt aliniaţi la ordinele preşedintelui Traian Băsescu şi a oamenilor săi. În sensul acesta îmi merge mai rău şi vreau să fac să ne meargă mai bine".

Crin deturnat de ziaristi


Intrebat la ultima conferinta de presa cum arată programul pe educaţie "marca PNL" si care sunt principalele teme si ce aduce nou acesta, Crin Antonescu a dat in balbaiala si i-a luat la rost pe ziaristi ca ii schimba calendarul. "Nu are nici un rost să discutăm, sigur că aduce ceva nou, sintetizează viziunea şi experienţa oamenilor pe care noi îi avem. Vă aduc aminte totuşi că în rândurile partidelor noastre există nişte somităţi, nu este vorba de nişte oameni capabili pur şi simplu, ci de nişte somităţi, nişte vârfuri ale intelectualităţii şi lumii universitare româneşti şi vom prezenta acest program în detaliile sale şi vom discuta atunci, nu are nici un rost să discutăm acum. De ce vreţi să ne schimbaţi calendarul? Discutăm atunci".
Refuzul lui Antonescu ne face sa ne gandim ca ori programul pe educatie al liberalilor exista dar nu se vede ori nu exista si atunci chiar nu se vede.

marți, 10 mai 2011

EXCLUSIV : Andreea Lambru si-a vazut visul cu ochii: a ajuns secretar general adjunct al PNL


Crin Antonescu ne surprinde in fiecare zi cu deciziile pe care le ia si parca nimic nu mai pare impotriva firii. Chiar daca ultimele decizii luate de Antonescu a bulversat toata lumea din PNL acestea continua.
Ultima gaselnita a lui Antonescu este desemnarea consilierei lui Radu Stroe in functia de secretar general adjunct. Conform unor surse din PNL, Andreea Lambru(foto), caci despre ea este vorba, i-ar fi santajat pe mai-marii PNL ca nu le da acestora pe mana arhiva partidului si in acest caz trebuie sa fie pusa in ditamai functia. Lambru a fost sustinuta in demersurile sale si de Stroe care auzim ca in aceste zile isi pregateste birou in sediul din Kiseleff.
Dar cine este Andreea Lambru si ce o recomanda pe aceasta sa aterizeze in aceasta functie: este nascuta in Bucuresti la data de 12.04.1985. A absolvit Universitatea Romano Americana in anul 2008 si nu mai stim daca a sfarsit cu masterul la care era inscrisa la aceeasi universitate. Economist de profesie, domnisoara Lambru a avut o ascensiune politica fulminanta. Membru PNL din anul 2008, a facut parte din delegatia Filialei Teritoriala sector 4 la Congresul PNL din 20-21 martie 2009.
A condus in calitate de sef de campanie echipa PNL din sectorul 4, la alegerile locale din iunie 2008, fiind cel mai tanar sef de campanie la nivel national.
La alegerile parlamentare din toamna anului 2008, a fost sef de campanie in Colegiile 8 si 17 Camera Deputatilor din Bucuresti. Andreea Ioana Lambru, a lucrat la agentiei de publicitate Prospero ca proiect manager in cadrul Departamentului BTL-organizare evenimente intre anii 2006-2009 si la ADPP sector 4 intre anii 2005-2006.
La un moment dat indeplinea functia de Director de Cabinet al Secretariatului General al PNL, adica a lui Radu Stroe. Nu stim ce a recomandat-o pentru a fi desemnata membru al Consiliului de Administratie al S.C. Administrarea Domeniului Public si Privat Sector 4 S.A. din luna august 2008.
Si ne intrebam daca toate acestea sunt motive suficiente pentru a ocupa vremelnic aceasta functie in secretariatul general al PNL.

UPDATE: Ca o consecinta a acestei decizii, absurde pentru unii, cativa membri cu state vechi in PNL, au amenintat cu demisia din partid. Prima care a facut acest pas este Teodora Bertzi iar modelul acesteia a fost imprumutat si de altii.

miercuri, 4 mai 2011

Şefa AM POSDRU a fost demisă. De ce?


Directorul general al AM POSDRU, Anca Cristina Zevedei, a fost demis de ministrul interimar al Muncii, premierul Emil Boc, acesta afirmând că decizia de schimbare este una „managerială”, prin care se doreşte să se asigure „transparenţa totala în gestionarea anchetei în cazul Botiş”. Zevedei pleacă de la vârful AM POSDRU lăsând în urmă programul cu cel mai mare număr de proiecte aflate în implementare (peste 2.000) şi cu cel de-al doilea cel mai mare grad de absorbţie (17,28%) din toate programele finanţate din fondurile structurale şi de coeziune. În acelaşi timp, Zevedei lasă ”moştenire” noului director un mecanism marcat de o serie de disfunctionalităţi, mecanism care a „reuşit” performanţa să deterioreze continuu relaţia cu beneficiarii POSDRU, ajungând să fie etichetat drept „lipsit de transparenţă”, „greoi”, „birocratic şi contradictoriu în interpretarea propriilor proceduri”; un mecanism care mai nou transmite nesiguranţă şi insuflă neîncredere celor care au depus proiecte pe POSDRU, ridicând mari semne de intrebare privind obiectivitatea procedurii de evaluare şi selecţie a proiectelor. Motivele pentru care Zevedei a fost demisa trebuie căutate dincolo de „ asigurarea transparentei în cazul Botiş”:
- Întârzierile sistematice în virarea rambursărilor

Campania „SOS Rambursarea!” derulată de Structural ConsultingTM Group – www.fonduri-structurale.ro în perioada martie-aprilie 2011 cu scopul de a evalua eficienţa mecanismului rambursării pe fondurile europene, a arătat faptul că, în cadrul POSDRU, durata medie de aşteptare pentru virarea banilor către beneficiari este de 146 de zile, în condiţiile în care contractul de finanţare prevede un termen de 30 de zile calendaristice. În plus, din informaţiile colectate a reieşit că există beneficiari care şi-au primit banii după mai mult de 430 de zile, precum şi beneficiari care aşteaptau de peste 300 de zile soluţionarea cererilor depuse. Comentariile beneficiarilor transmise pe www.fonduri-structurale.ro sunt relevante: „Nu se respectă clauzele contractului de finaţare.Unii au obligaţii, alţii au doar drepturi”, spune reprezentantul unei societăţi comerciale. „La o întârziere de 6 luni în primirea rambursării orice comentariu de bun simţ este inutil. Este extrem de descurajant şi imposibil de continuat”, este de părere un reprezentant al unei instituţii publice.

- Lipsa totală de sprijin în implementarea proiectelor

Poziţia AM/OI în relaţia cu beneficiarii este caracterizată şi de lipsa de reacţie la întrebările adresate de beneficiari AM/OI-urilor, precum şi de neasumarea oficială a răspunsurilor formulate de personalul AM la problemele ridicate de beneficiari cu privire la implementarea proiectelor. Aprecieri precum „Help-Desk-ul este mai mult un zid de apărare pentru funcţionarii POSDRU” sau „Apar modificări peste modificări şi nu ne răspunde nimeni la întrebări cu zilele sau chiar cu săptămânile” au fost extrem de des întâlnite în răspunsurile beneficiarilor. În plus, beneficiarii POSDRU acuză AM-ul că schimbă prea des regulile „în timpul jocului” şi că instrucţiunile emise sunt deseori neclare. „Te descurci foarte greu în hatişurile schimbărilor, notificărilor, deciziilor, instrucţiunilor. Avem o cruntă nesiguranţă că vom rezista în ritmul ăsta” este opinia reprezentantului unui ONG.
- Comunicarea greoaie şi defectuoasă cu reprezentanţii AM şi ai OI-urilor şi lipsa de transparenţă a AM şi a OI-urilor în relaţia cu beneficiarii

Comunicarea este deosebit de greoaie, iar la nivelul AM-ului a fost evidentă adoptarea politicii „să punem batista pe ţambal” existând o temere firească, caracteristică întregului sistem al administraţiei publice: aceea de a recunoaşte propriile greşeli şi de a admite că se confruntă cu probleme. Un beneficiar care, la sfârşitul săptămânii trecute a fost la AM POSDRU pentru a depune un act adiţional la contractul de finanţare a fost trimis senin înapoi să îl refacă pe motiv că Zevedei nu mai este director AM POSDRU, deci numele dânsei nu trebuie să mai apară pe actul adiţional.

- Birocraţie excesivă

Beneficiarii care au participat la sondajele iniţiate de www.fonduri-structurale.ro au ridicat în discuţie numărul mare al documentelor ce trebuie depuse pentru justificarea cheltuielilor efectuate, precum şi faptul că în procesul de verificare a cererilor de rambursare se solicită de mai multe ori aceleaşi documente justificative, fapt ce îngreunează întregul proces. „ Ni se solicită de mai multe ori aceleaşi documente. În plus, pierd acte. Ni s-a întâmplat cu cererea de rambursare, cu actul tripartit”, spune un reprezentant al unei universităţi.

Eveniment cu peste 800 de persoane la Romexpo pe 5 noiembrie 2021 organizat de Baroul București

  În condițiile în care în acest moment în București rata de incidență a cazurilor de COVID 19 este de 15,67, pe data de 30 octombrie 2021 a...